Новини от Кюстендил
Без газирани напитки, пържени храни и захарни изделия в училище от 15 септември
Начало / ЗДРАВЕ - 2009-09-30
|
В Кюстендил менюто на децата е разчетено на 900 калории
Министерството на здравеопазването забрани продажбата на газирани напитки, пържени храни и захарни изделия в училище. Наредба 37, която урежда изискванията за осигуряване на здравословно хранене на учениците, ще влезе в сила от 15 септември. Наредбата е в резултат на няколко проучвания, които са установили, че в училищните бюфети и столове се консумират основно храни, които водят до повишаване на теглото на децата. От началото на учебната година в училищата ще бъде забранена продажбата на пържени картофи и зърнени изделия, екструдирани зърнени продукти с добавена мазнина, пържени ядки и пържени тестени изделия. От училищния бюфет трябва да изчезнат всички захарни и шоколадови изделия, както и сладкарските изделия като торти и пасти. Шоколадът остава. Не се допуска и продажбата на сухи супи и бульони. Забранена е и продажбата на газирани напитки или такива, които съдържат захар и изкуствени подсладители.
Наредбата разрешава консумацията на бутилирани изворни и трапезни води, натурални 100% плодови и зеленчукови сокове, плодови и зеленчукови нектари, в които съдържанието на моно- и дихаридите не надвишава 20% от общата маса на продукта. Разрешена е и продажбата на чай и топъл шоколад. Задължително изискване е млечните продукти да са със съдържание на мазнини под 2%, а в айряна не бива да има сол. В бюфетите остават баничките и други тестени изделия, които не са пържени.
Според наредбата, в столовата на училищата ще бъде задължително предлагането на пълнозърнест хляб или пълнозърнести тестени изделия два пъти седмично. Предвижда се и веднъж седмично да се предлага риба, а пилешкото месо да е без кожата. Телешкото и свинското също трябва да бъдат без видими мазнини. От менюто отпадат всички колбаси. Задължително изискване е в училищните столове да работи минимум едно лице, което е завършило специалност „обществено хранене”.
Контролът по спазването на Наредба 37 ще се осъществява от инспекторите на РИОКОЗ. Глобите за нарушителите ще бъдат между 100 и 5000 лв. Очаква се първите масирани проверки дали се спазва наредбата, да бъдат направени през ноември.
Според експерти, въвеждането и спазването на наредбата няма да бъде лесно. Очаква се най-напред тя да срещне съпротива от самите деца, които са свикнали да консумират нездравословните храни и напитки. За помощ при въвеждането на наредбата от МЗ разчитат на общините, училищните управи и семействата на учениците.
Национално проучване, направено през 2008 г. сред 3000 първолаци е установило, че 30% от тях са с наднормено тегло. За сравнение през 2004 г. подобно проучване е показало 4% наднормено тегло при децата.
Според експерта от РИОКОЗ-Кюстендил Гюлка Джебирова наредбата е много добра, но проблем остават учебните заведения, в които няма бюфети. Така децата ще консумират пак закупените „забранени” храни от съседните кафенета. Джабирова коментира, че наистина съдействие трябва да окажат и семействата на децата. В самото изпълнение на наредбата, според Джабирова, няма да има проблем. Проблемът идва по-скоро от момента, в който децата излязат от училище. „Навън те пак могат да си купят всички тези неща - знаем, че и родителите, както и бабите и дядовците глезят децата и им копуват каквото поискат”, коментира Джабирова. РИОКОЗ има готовност за проверките по Наредба 37.
В Кюстендил обедното меню за децата е разчетено за 900 калории, при необходими за целия ден 2200. Храната се приготвя в кухнята-майка в 1-во ОУ за децата от учебните заведения, в които е въведена целодневната организация на обучение. Очаква се от следващата учебна година да заработи още една кухня - в 6-то ОУ, така че основните школа в общината да преминат към целодневното обучение (с изключение на 4-то ОУ).
Автор: Петя Георгиева
Последни новини от Кюстендил ЗДРАВЕ
-
ERROR: Unable to execute query: