Официалното откриване на XIV издание на фолклорния международен фестивал "Сребърна пафта" се състоя на 26 юли. Участниците в него от Мексико, Индонезия, Турция, Сърбия и България дефилираха от хотел "Велбъжд" до площад "Велбъжд", където се изви едно кръшно българско хоро.
Фестивалът бе открит от Димитрина Укалска - началник на отдел "Култура и духовно развитие" към Община Кюстендил. "Фестивалът "Сребърна пафта" е едно събитие, което ни събира. Едно събитие, което носи много настроение, цветове и ритми от различни краища на света. Едно събитие, което ни сближава и ни прави щастливи, защото музиката и танцът отварят сърцата ни за доброто. Ритъмът с неговата автентичност и мъдрост сякаш ни казва, че всички ние сме едно и това е най-голямата сила, дадена ни от Бог. Пожелавам спорна работа на организаторите, на публиката пожелавам хубави вечери, настроение и приятни преживявания. На всички участници пожелавам на добър час и успешно представяне", каза Димитрина Укалска.
Първи на сцената на Арката се представиха домакините от ФТА "Пауталия", а поради влошаването на времето програмата продължи в читалище "Братство 1869".
Организатори на фестивала са НЧ "Пауталия 2008" и Община Кюстендил.
„Международният фолклорен фестивал „Сребърна пафта” е доказал своето място в културния календар”, това каза пред журналисти Валентин Кенов, председател на читалище „Пауталия” и организатор на фестивала. „Имахме гостуващи колективи от чужбина – от Мексико, Индонезия, Турция и Сърбия. Трябваше да дойдат наши бесарабски българи от Украйна, но отложиха за догодина, за юбилейния фестивал. От България имахме колективи от Варна, Търговище, от София, от Пернишко, почти от цяла България”, уточни Валентин Кенов. По думите му основната цел е от първия фестивал и така и ще продължава. „Целта е нашите зрители да могат да видят повече фолклор от други държави, от други континенти, от България си имаме много колективи, познаваме ги. Но целта е да има повече състави от чужбина”, каза Валентин Кенов.
Международният фестивал „Пауталия” представя различните страни на фолклорното изкуство. Той няма конкурсен характер. Според В. Кенов организирането на един такъв международен форум е трудно. „Първо контактите, след това посрещането на участниците. Все още го правим без такса. Поемаме и храна, и спане. Навсякъде- и в България, и в чужбина, фестивалите са с такси, но е много трудно тези, които са от други континенти, да дойдат. Те идват от далече, пътят е много скъп и ако слагаме и такси, просто няма да могат да си позволят да участват. Затова апелът ми е да има повече спонсори. Тук, в Кюстендил, това се случва много рядко”, каза Валентин Кенов. През изминалите години във фестивала е залагано повече на танцови колективи, ансамбли, ансамбли за обичаи за автентичен фолклор. „Защото аз много харесвам обичаите и обредите, но все по-малко такива колективи се явяват. Повечето искат колективи, които са за фолклорни песни, народни хорове, а нашите хора искат танци, динамика. Ние не сме конкурс, за да имаме индивидуални изпълнители, тройки баби, шестици и други групи, но тази година имахме и такива”, обобщи В. Кенов.
Фестивалът приключи в събота вечерта, на Арката, като през трите концертни вечери събра стотици кюстендилци и гости на града – от най-малките до хората от третата възраст. Всички участници получиха искрените и заслужени аплодисменти на публиката, както и грамоти, плакети и сувенири, връчени им от В. Кенов. Ръководителите на гостуващите състави, както и кметът на гр. Ялова, Турция, изразиха своята благодарност към организаторите и задоволство от доброто посрещане и предоставената им възможност да се изявят на сцената на фестивала. Сред най-атрактивните изпълнения бе това на групата от Мексико – момчета от екзотичната задокеанската страна представиха индиански танц. Не по-малко бяха аплодирани и представителите на далечна Индонезия.
Райка Велкова