Зимният сезон вече е факт и поради тази причина ще се опитаме да дадем няколко съвета и да дадем насоки за пребиваването ви в зимната планина.
Не подценявайте планината. Гледайте прогнозите за времето. На ски писта „Людмил Янков” има и камера и можете да видите актуална обстановка на височина 1600 метра. Независимо, колко добре сте облечени, задължително е да имате и резервна дрешка и допълнителни чифт ръкавици и шапка. Пиенето на течности (вода и чай) през зимата е задължително. Колкото и странно да звучи, човек се обезводнява много по-лесно през зимата и то без да го усеща. Не е нужно да носите промишлени количества храна, но е задължително да имате нещо, което да ви върне силите бързо. Може да са така наречените барчета, може да е сникърс, може и суров бадем. Запознайте се предварително с маршрута. Четете мнения по форумите за сложността му и къде са проблемните участъци. Слушайте вътрешният си глас и не се срамувайте да се откажете, ако нещо ви притеснява.
Сега конкретно за Осоговска планина. Единствената хубава маркировка е червената, която започва от Кюстендил и през хижа „Осогово” стига до връх Руен. През зимата от х. Осогово до заслон Превала при наличие на сняг няма как да видите маркировка. От заслон Превала, до връх Руен има билна, колова маркировка, която през това лято беше реновирана от нашите приятели – Осоговските ентусиасти. Препоръчва се зимно маршрутът до заслон Превала да минава през връх Човеко, тъй като по летния път малко преди заслона, подсичайки вр. Човеко реално подсичате лавинен улей. Но тъй като през последните години зимите не са толкова сурови, а и улея е обрасъл с хвойни, които достигат два метра е възможно преминаването от там. Разбира се подчертаваме, че е възможно само при положение, че зимата е мека и няма големи количества сняг. И да обобщим: Ако се движите през вр. Човеко е много по живописно, по безопасно, но и по натоварващо и има вероятност да се срещнете с ураганния вятър на Осоговска планина. Ако се движите през летния път ще си спестите вятърът, до заслон Превала пътят си е като разходка, но трябва да сте много внимателни в последния участък, подсичайки вр. Човеко. Пътят от заслон Превала до вр. Руен, както вече казахме е с билна, колова маркировка, която е достатъчно гъста и видима. До вр. Руен се движете само по билото. Летният път буквално липсва през зимата, затрупан от сняг и реално се оказва, че ще се движите по фирнован сняг в 45 градуса наклон, което означава, че има опасност и от лавини, а и дори и с котки преминаването е доста затруднено. Така че: ДВИЖЕТЕ СЕ ПО БИЛОТО! На заслон Руен има достатъчно добри условия за пренощуване, отново благодарение на приятелите ни от Осоговските ентусиасти. Има и дръвца, така че с един спален чувал човек може да си прекара чудесно.
И накрая едно обръщение към хората, които се движат с моторни шейни. Съобразявайте се с туристите, внимавайте и ги пазете. Молим ви отидете и изкарайте един курс за поведение при лавина, купете си лавинна лопата, сонда и електронен лавинен уред и знайте, как да ги използвате. В световен мащаб статистиката показва, че най-много лавини се бутат от хората управляващи моторни шейни.
Поздрави от Планинските спасители, от отряд Кюстендил!