„Оскар” събра близо 2 хил. лв. с благотворителна цел
Станислава Ризова-Съни: Репетирали сме късно вечер, в общежитието ми в София и въобще - винаги, когато имахме свободно време
Благотворителното представление „Оскар” бе представено в Кюстендил. Автор на постановката е студентката от НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" - специалност "Драматургия" в класа на проф. Станислав Семерджиев - Станислава Ризова-Съни. Това е нейната четвърта постановка. В нея участваха кюстендилски ученици и студенти, като сред тях са Денислав Георгиев, Анастасия Мелникова, Мартин Георгиев, Ивайло Зикатанов, Ясен Иванчев, Антония Иванова и Кирил Десподов със специалното участие на студио "Дебют". Тази година средствата ще отидат за Детското отделение на кюстендилската болница, като една част ще бъдат дарени на младия и талантлив художник Александър Ангелов, който прекара двата последни месеца в реанимация. За нормалното му лечение в домашни условия е необходимо закупуването на апарат за дишане в рамките на около 400 лв.
“Изключително съм доволна от представлението. Всички тези хора, които ми се довериха, са мои скъпи приятели и аз наистина ги обичам - разбира се, освен трупата, зад кулисите стоят още много души, без които представлението не би било възможно да се осъществи. Няма да пропусна и публиката - всички, които бяха дошли на представлението, включително проф. Мая Димитрова и г-н Петрозар Петков, бяха обединени от благотворителната ни кауза. Тези дни предстои да връчим събраните пари на болницата. Събраните средства ще бъдат дарени за апарат за дишане на Александър Ангелов и купуването на техника за Детското отделение. Представлението "ОСКАР" събра 1967лв.! От тях 380 лв. ще дарим на художника Александър Ангелов, а останалите на МБАЛ, Детско отделение, гр. Кюстендил! Благодаря на всички за дарените средства ”, заяви за Наблюдател авторът на „Оскар” - Станислава Ризова.
Детско отделение към кюстендилската болница вече получи средствата, събрани от благотворителното представление.
„С тези пари ще закупим един линеомат . Това е апарат, който дозира вливанията на децата, защото нашите пациенти в по-голямата си част са много малки и количеството на влети течности трябва да бъде контролирано, а апаратурата си я контролира сама. Това за нас е много полезно. Понеже тези апарати са скъпи, от порядъка на 1500-2000 лв., дарението ни е добре дошло”, каза д-р Даниела Панайотова, завеждащ Детско отделение към кюстендилската болница, на която представители на „Трупата” връчиха събраната сума.
Сценографията на спектакъла е дело на художника Евгени Серафимов, хореографията - на Стела Здравкова. Спектакълът е направен с много труд, жертви и любов. Повечето от участниците са студенти и пътуваха всяка седмица за репетиции в родния си град. Идеята беше подкрепена и от много студенти в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов", които също съдействаха активно за реализацията на това представлениие.
„Беше трудно с репетициите, наистина. Имахме много препятствия по пътя си, но заедно успяхме! Репетирали сме късно вечер, в общежитието ми в София и въобще - винаги, когато имахме свободно време. Тъй като някои от трупата и работят, трябваше да съчетаваме графиците на всички всяка нова седмица. Има нещо мазохистично в цялото това нещо, но пък си струва. Струва си всички нерви, всяка минута! Знаем, че някой се нуждае от тези пари и това е допълнителен стимул - надявам се и занапред да помагаме на хората”, каза още Съни.
Финансирането за декори, костюми, реквизит, осветление, озвучаване и всички останали разходи е с подкрепата на "БУЛИНС" АД - София.
"Трупата" е създадена през учебната 2012/2013 г. по проект "Успех" в Езикова гимназия "Д-р Петър Берон" - Кюстендил. През годините на сцената на Общински драматичен театър - Кюстендил са поставени "Криворазбраната цивилизация", "Много шум за нищо", "Принцеса Кагуя", "Принцът","Да те нямаше теб" – и всички те – с благотворителна цел. "Трупата" става републикански вицешампион на Националния ученически театрален фестивал "Климент Михайлов" - Русе през 2014/2015 учебна година.
„Писането и режисирането са страстта ми. Оказва се, че това са двете неща, които обичам да правя най-много. Не мога да избера само едно от двете, но смятам, че за да има добра режисура, първо трябва да има добра драматургия. Разбира се, има много път да извървя, докато овладея и двете материи. За една година се случиха толкова много неща, че не знам какво да очаквам след пет-шест. Надявам се предстоят само хубави моменти. Кюстендил е, и винаги ще бъде, моят любим град. Ще се радвам, ако повече хора го посещават - нашият град е едно богатство”, каза още Съни, специално за „Наблюдател”. А читателите ни я познават от доста години. Още от времето, когато написа първата си книга с малки разкази „Аз, Чарли и другите”, при това ученичка в 1-во основно училище. Дълъг път извървя, Съни, а най-доброто й предстои. Много успехи!