Грипната епидемия в региона е със срок до 11 януари. Със заповед на д-р Христо Кознички, ръководител на РЗИ, е възложено незабавното изпълнение на профилактичните и противоепидемични мерки от Оперативния план за надзор и контрол на грипа и острите респираторни заболявания. Сформирана е Областна оперативна комисия за ръководство, координация и контрол в борбата с грип и остри респираторни заболявания в Кюстендил и региона.
Най-засегнати от грипната епидемия са хората до 19-годишна възраст, каза д-р Илияна Кръстева, директор на Дирекция „Надзор на заразните заболявания” към Регионална здравна инспекция – Кюстендил. Там заболеваемостта е в порядъка между 360 и 390 на 10 хил. души. „Само за три дни имаме отчетена заболеваемост 165 на 10 хил. души. Това е от 2 до 4 януари. Границата при която се обявява епидемия, но за седмична заболеваемост, е 183 на 10 хил. души”, каза д-р Кръстева. По думите й към момента няма проби от заболели в региона, при които да е изолиран грипен вирус. „Трябва да се знае, че нито един друг вирус, който причинява остри респираторни заболявания, не може да прави такива пикове на заболеваемостта освен грипа. Разбира се, че циркулират и други вируси, но определено към момента най-много са грипните заболявания”, каза д-р Кръстева. Грипната епидемия в Кюстендилска област е със срок до 11 януари, но тя може и да бъде удължена, ако продължава да нараства броят на заболелите.
Заради грипната епидемия се спират плановите операции, свижданията и консултациите, каза д-р Илияна Кръстева, директор на Дирекция „Надзор на заразните заболявания” към Регионална здравна инспекция – Кюстендил. По думите й в момента е приведен в действие оперативният план за надзор и контрол на грипа и острите респираторни заболявания, който има за цел да се намали броя на заболелите от ежегодните сезонни грипни епидемии и да се повиши капацитетът за реакция на здравната система. По време на грипната епидемия се спират плановите операции, свижданията в болниците, женските и детските консултации. Прекратява се правенето на имунизации, както и на профилактични прегледи. Освен това трябва да се спазва стриктно провеждането на здравния филтър в детските заведения, както и общо в колективите и да не се допускат болни. Ако в детските заведения при здравния филтър се установи болно дете, то трябва да бъде върнато, а ако на по-късен етап дете прояви признаци на заболяване, то трябва да се изолира и незабавно да се изведе от колектива. „Има и мерки за болните, които трябва да бъдат изолирани. Трябва да се избягва масовото струпване на хора. Препоръчително е носенето на марлени маски. Много важна е дезинфекцията. Ръцете трябва да се мият редовно със сапун, да се извършва дезинфекция на различните повърхности, трябва да се извършва редовно проветряване на помещенията”, каза д-р Кръстева.
Учебните занятия на територията на Кюстендилска област се възстановяват днес- 11 януари. Заради обявената със заповед на директора на Регионална здравна инспекция грипна епидемия в региона, която е със срок до 10 януари включително, се прекратяват учебните занятия в училищата на територията на област Кюстендил. Въпреки грипната епидемия детските градини в Кюстендил осъществяват нормален прием, съобщи Нели Петкова, директор на Дирекция „Образование, култура, младежки дейности и спорт” към Община Кюстендил. „Детските градини продължават да работят. Няма затворени детски градини. Всеки родител преценява дали да изпрати детето си или не. Ако трябва да затворим детските градини, ще лишим някои семейства от възможността децата им да бъдат отглеждани при нас”, каза Нели Петкова. По думите й във всяка една детска градина има медицински сестри, които сутрин извършват здравен филтър. „Обикновено не се допускат деца, които не са в добро здравословно състояние”, каза Нели Петкова. Тя заяви, че всички помещения в детските градини са добре отоплени.